Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Firmamız hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
Neden Tenis
• Tenisi, her yaşta başlayıp, öğrenebilirsiniz. Üstelik üç kuşak bir arada. • Artık her yerde oynayabilirsiniz, zannettiğiniz kadar pahalı değil. • Bayan ve erkek beraberce oynanabileceği gibi, ferdi ve grup olarak da oynayabilirsiniz.
Tennis Elbow
BELİRTİLER: Raket tutan kolun ön kısmının dirseğe yakın bölümü ve dirsekte sancı, yanma şeklinde; ayrıca çok hafif cisimleri bile kaldırırken duyulan rahatsızlıklar şeklinde görülür. Tenis oynamayanlarda da olabilir. Teniste, profesyönellerde değilde, daha çok amatör oyuncularda görülür. Amatörlerde olmasının baş nedenide yanlış vuruş stilleri ve altyapı yetersizliğidir.
Su içersem şişer miyim?
SU hayatın en önemli parçasıdır. Vücudumuzun %75 inin sıvı olduğunu düşünürsek, suyun ne kadar önemli olduğunu kolaylıkla anlayabiliriz. Sıcak havada yapılan bir tenis maçında vücut ağırlığımızın %3'ü civarında bir sıvı kaybına uğrarız. Kaba bir hesaplamayla 60 kg ağırlığındaki bir oyuncu bir saatte 2,5 lt civarında sıvı kaybına uğrar. Bu kayıp telafi edilmediği takdirde kanımız akışkanlık özelliğini azaltacak, kas ve hücrelere aynı hız ve oranda enerji birimlerini taşıyamayacaktır. Böylece performans kaybı, bitkinlik, yorgunluk gibi durumlar oluşmaya başlayacaktır.
Teniste backhand vuruşu nasıldır?
Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. Raket geriye çekildikten sonra raketin yüzü, karşıyı göstermelidir. Raket çekilirken dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. Topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır. Raket topa vurulduktan sonra iki elle boyna çekilmelidir.
Teniste forehand vuruşu nasıldır?
Forehand, raket tutan elin avuç içi karşıya (vuruş yönüne) gelecek şekilde yapılan vuruştur. Bu vuruşta kol gergin bir şekilde geriye çekilir. Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur. Gerilen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde durur, topa vurulur.
Tenis topunun ağırlığı ne kadar?
Tenis topunun ağırlığı: 56,70 - 58,47 gr arasında olmalıdır.
Tenis Ayakkabısı nasıl olmalıdır?
İyi bir tenis ayakkabısı, oyun içinde sertlik hızına göre durma ve harekete geçmede, kısa sprint ve yanal hareketlerde rahat etmenizi sağlar. Oyun oynama stiliniz, üzerinde oyun oynadığınız kortun özelliği, ayak tipiniz uygun ayakkabı seçiminde yönlendirici olacaktır. Tenis, özellikle taban ve parmak bölgesinde, çıkıntıları olan ayakkabılarla yapılan bir spordur. Tabii ki ayakkabımızın dayanıklı olmasını istiyoruz ama dayanıklılığın artması demek, ağırlığın da artması anlamına gelir. Rahat hareket edebilmek için de ayakkabımızın hafif olmasını isteriz fakat hafif ayakkabı her zaman için doğru ayakkabı demek değildir. Kaliteli malzemeden yapılan, en hafif ayakkabıyı seçmeniz önerilir.Ayakkabını dayanıklılığını etkileyen faktörler; oyun stili ve kort tipidir.
Tenis Oyuncusu Nasıl beslenmelidir?
Önemli olan sporcunun, vücudunun ihtiyaçları doğrultusunda beslenmesidir. Tüketilmesi gereken besinler: Karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve iz elementler, yüksek lifli gıdalar ve su. Tenis sporcusunun beslenmesindeki en önemli besinler karbonhidratlardır. Oyuncular yağın beslenmedeki önemini göz önünde bulundurmalarının yanında, yine de yağ tüketim miktarında çok dikkatli olmalıdırlar. Sporcu, çok fazla protein tükettiğinde bunun yağ olarak vücutta depolandığını bilmelidir. Alkol idrar söktürücü olduğundan ve alkolün karaciğere zarar verme riski olduğundan, yüksek performanslı atletler alkol tüketiminden kaçınmalıdır. Yarışma sürecinde sporcular karbonhidrat karışımlarını daha fazla tüketmeli
Tenis zor bir spormudur ?
Tenis, sanılanın aksine zor bir spor dalı değildir . Düzenli antrenmanlarla kısa sürede öğrenilebilir .Önemli olan başlamaktır.
Her yaşta Tenis öğrenebilirmiyiz ?
Tenisi, her yaşta başlayıp, öğrenebilirsiniz. küçük yaşlarda başlanabileceği gibi sonraki dönemlerde de doğru bir eğitimle tenisi öğrenebilirsiniz.
Çocuğumun tenis öğrenmesini istiyorum yaş sınırlaması varmı dır ?
Tenise başlama yaşı her çocuğun gelişimine bağlı olarak farklılık göstermektedir .Zihinsel ve motor gelişimini tamamlanmış bir çocukla eğitime başlanabilir. Ortalama yaş olarak 5-6 yaşlarında Tenise başlaması uygun olur . Eğitimler tenis altyapısıyla hazırlanmış oyunlar ve basit vuruşlar şeklindedir.
Tenis pahalı bir spormudur ?
Yakın zamana kadar tenis, pahalı bir spor olarak değerlendiriliyordu .Şimdiler de bu ön yargı giderek yok olmaktadır .Gün geçtikçe tenis kortları yaygınlaşmakta , tenis malzemelerini uygun fiyatlara bulunabilmektedir.Size lazım olan bir raket , top ve bu işin profesyonel olarak eğitimi almış eğitmenlerden oynamasını öğrenmek !
Tenis Oynamayı kaç derste öğrenirim ?
Bu süre kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte. Bizim yaptığımız antrenman planlamasına göre 12-16 ders arası Tenis temel oyun becerilerini kazanabiliyor. Sizin oyun seviyenizde ki oyuncularla karşılıklı oynar hale geliyorsunuz .
Haftada kaç saat tenis dersi almam gerek ?
Haftada 2 veya 3 saat tenis dersi almak ,
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın